Za poklesom cien v januári boli nižšie ceny energií, ropy a potravín

13.02.2015 Bratislava

Bratislava 13. februára (TASR) - Dôvody poklesu cien v januári 2015 treba hľadať výlučne v ponukových faktoroch, ako sú ceny energií, ropy i potravín. Uviedol to na margo zverejnenej januárovej inflácie analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

"Naopak, dopytová inflácia meraná indexom cien trhových služieb (bez imputovaného nájomného) a obchodovateľných tovarov (bez pohonných látok) sa v januári ďalej zrýchľovala, keď medzimesačne vzrástla o 0,3 %. Dynamika jej medziročného rastu sa zrýchlila z 0,6 % na 0,8 %, teda na najvyššiu úroveň od októbra 2013," zdôraznil.

Naďalej podľa neho platí, že v súčasnosti neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by mal pretrvávať počas väčšiny tohto roka. Infláciu by mali nadol tlačiť najmä klesajúce ceny ropy, ktoré v podobe sekundárnych vplyvov budú zároveň brániť aj skorému zotaveniu dopytovej inflácie.

"Predpokladáme síce, že pokles cien ropy sa zastaví a v priebehu roka sa pravdepodobne dočkáme aj miernej korekcie opačným smerom. Rast cien neočakávame ani v prípade cien potravín. Inflácia by sa mala pohybovať v blízkosti nuly, respektíve mierne pod nulou počas väčšiny tohto roka. Zrýchlenie rastu medziročného rastu cien očakávame až v samom závere roka," dodal.

Inflácia v tomto roku by mala podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej zostať na pomerne nízkych úrovniach, pričom zvyšovať by sa mala začať iba pomaly. "Očakávame, že nízka cena ropy bude aj naďalej negatívne ovplyvňovať rast spotrebiteľských cien na Slovensku, ako aj v celej eurozóne," doplnila.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes informoval, že spotrebiteľské ceny sa v januári 2015 medzimesačne znížili o 0,1 %. V januári 2015 v porovnaní s januárom 2014 sa spotrebiteľské ceny v úhrne znížili o 0,4 %.
 

Vyberte región